KulturaLubelskieWiadomościZ regionu

Artyści i instytucje kultury wyróżnieni przez marszałka (zdjęcia)

W Lubelskiej Filharmonii odbyła się uroczystość, podczas której władze województwa podziękowały lokalnym artystom i instytucjom kultury za sukcesy odniesione w bieżącym roku artystycznym i wkład w promocję regionu.  

Wczorajsza gala w Lubelskiej Filharmonii była nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale i okazją do publicznego uznania zasług dla województwa lubelskiego. Konferencja „W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny” miała na celu nie tylko podziękować lokalnym twórcom, ale też docenić ich jako ambasadorów województwa Lubelskiego.

Nagrody i odznaczenia osobom zasłużonym dla Lubelszczyzny wręczyli marszałek województwa Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Michał Mulawa oraz członek zarządu Bartłomiej Bałaban.

Jak podkreślił marszałek Jarosław Stawiarski: – Obok sportowców państwo, jako ludzie świata kultury, jesteście najlepszymi ambasadorami Lubelskiego w kraju i zagranicą. Nagrody kulturalne, które przyznajemy od lat, są tego najlepszym dowodem.

W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny
fot. Urząd Marszałkowski

Oprócz słów uznania, na ręce wybitnych osobistości i instytucji trafiły prestiżowe wyróżnienia. Wśród szczególnie docenionych przez zarząd województwa znaleźli się: Paulina Janczaruk, solistka Opery Lubelskiej – laureatka Złotej Maski, Adam Kulik – poeta i prozaik, Lech Leszczyński – choreograf Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, Opera Lubelska, skrzypaczka Zuzanna Budzyńska – laureatka nagrody „Młody Promotor Polski”, a także autorka filmów dokumentalnych – Bogna Bender-Motyka (Dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej) oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które zostało laureatem Złotej Pinezki Map Google, czyli nagrody dla najlepiej ocenianych miejsc w Polsce. W tym roku została ona przyznana 16 zamkom i pałacom po jednym w każdym województwie, na podstawie opinii publikowanych przez użytkowników Map Google.

Niespodzianką była nagroda wręczona Krzysztofowi Cugowskiemu, legendarnemu wokaliście i współzałożycielowi „Budki Suflera”, który został uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień, które mogą otrzymać osoby, instytucje i organizacje zasłużone dla rozwoju regionu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin znów pojawi się na ekranie. Trwają zdjęcia do serialu historycznego „Matylda”

Ponadto, władze województwa wręczyły trzy odznaczenia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do rąk Doroty i Jakuba Gąski trafiły odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, a prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak została wyróżniona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest to odznaczenie nadawane osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Uroczystość dopełnił koncert Zuzanny Budzyńskiej, skrzypaczki, i Szymona Ogryzka, pianisty, którzy wybrali do repertuaru utwory Henryka Wieniawskiego.

W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny    W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny W kręgu kultury – wspólnie dla Lubelszczyzny

3 komentarze do “Artyści i instytucje kultury wyróżnieni przez marszałka (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *