KinoKulturaLublinWiadomości

Lublin znów pojawi się na ekranie. Trwają zdjęcia do serialu historycznego „Matylda”

Od kilku dni Lublin gości ekipę filmową serialu historyczno-przygodowego „Matylda”. Serial opowiada historię młodej dziewczyny ukazaną na tle społeczno-politycznym drugiej połowy XIX wieku. Produkcja powstaje pod czujnym okiem reżysera Krzysztofa Langa.

Lublin po raz kolejny pokazuje, że jest miejscem, gdzie kultura i historia wciąż żyją. Tym razem nasze miasto przyciągnęło twórców serialu historycznego „Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa. Ekipa filmowa korzysta z piękna i unikatowości lubelskich plenerów, by przenieść widzów w realia drugiej połowy XIX wieku.

– Miasto charakteryzuje się wieloma unikatowymi plenerami, które umożliwiają osadzenie tu fabuł produkcji zarówno współczesnych, jak i historycznych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. I dodaje – Nie bez znaczenia jest również wsparcie organizacyjne i logistyczne udzielane przez Lubelski Fundusz Filmowy.

„Matylda” to saga o walce dobra ze złem, gdzie w tle rozgrywają się historyczne wydarzenia takie jak powstanie styczniowe, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa czy emancypacja kobiet. 17-letnia Matylda, główna bohaterka serialu, to buntowniczka zmuszona do szukania pomocy w rodzinnym majątku na wsi, po tym jak jej ojciec, zamożny ziemianin, zostaje zesłany na Sybir.

W nowej produkcji Telewizji Polskiej zobaczymy bohaterów o różnym statusie społecznym – od arystokracji i ziemiaństwa, przez inteligencję pracującą, aż po chłopów. W rolach głównych wystąpią znane twarze polskiego kina i teatru, takie jak Małgorzata Buczkowska, Dariusz Chojnacki, Robert Czebotar czy Urszula Grabowska. Tytułową rolę otrzymała natomiast Maria Kowalska.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Plac Filmowy otwiera drzwi dla młodych filmowców. Weź udział i zobacz swoją produkcję na dużym ekranie!

Zdjęcia, realizowane m.in. na Starym Mieście oraz na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, zakończą się w drugiej połowie września. Już teraz warto zaznaczyć w kalendarzu, że wiosną przyszłego roku „Matylda” zawita na ekrany.

Jak informuje Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza, produkcja otrzymała wsparcie Lubelskiego Funduszu Filmowego obejmujące m.in. pomoc przy wyszukiwaniu lokacji i organizacji planu w mieście.

serial historyczny Matylda
fot. Miasto Lublin

4 komentarze do “Lublin znów pojawi się na ekranie. Trwają zdjęcia do serialu historycznego „Matylda”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *