Co warto wiedzieć o testach penetracyjnych?
Odpowiednia polityka dotycząca cyberbezpieczeństwa jest istotną częścią działalności współczesnych firm. Jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa danych, a także dostosowania się do coraz bardziej restrykcyjnych wymogów prawnych. Jednym z działań podejmowanych w tym zakresie są testy penetracyjne systemów bezpieczeństwa, zwane też pentestami. Zobacz, na czym polegają i w jaki sposób mogą pomóc.
Testy penetracyjne – co to jest?
Aby ocenić poziom bezpieczeństwa firmy, warto skorzystać z niezależnego audytu przeprowadzanego przez zewnętrznych ekspertów. Takie podejście pozwala zidentyfikować potencjalne luki w systemie, sprawdzić skuteczność wdrożonych rozwiązań oraz uzyskać rzetelną diagnozę stanu zabezpieczeń. Usługi w tym zakresie oferują specjaliści z firmy Sprint S.A. https://sprint.pl/.
Podstawowym procesem wykorzystywanym do sprawdzenia gotowości danego podmiotu są audyty i testy bezpieczeństwa https://sprint.pl/pl/uslugi/audyty-i-testy-bezpieczenstwa. Takie działanie pozwala na weryfikację i ocenę obecnego przygotowania firmy. Dzięki nim możliwe jest określenie kolejnych kroków i działań gwarantujących poprawę w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jednym z wykorzystywanych narzędzi są testy penetracyjne. W ich trakcie specjaliści sprawdzają potencjalne luki w systemach i procedurach firmy, z których skorzystać mogłyby osoby niepowołane. Zbierane są informacje o infrastrukturze, dobierane odpowiednie narzędzia, a następnie prowadzone są działania, mające na celu wykrycie nieprawidłowości. Na końcu klient otrzymuje raport z przeprowadzonych prac, uwzględniający również wnioski i sugestie dotyczące poprawy.
Rodzaje pentestów
Do testów penetracyjnych wykorzystuje się różnorodne metody prac. Testy penetracyjne mogą zostać przeprowadzone przy pomocy szerokiego wachlarza metod. W zależności od wybranej możliwe jest sprawdzenie różnych aspektów działalności danego podmiotu. Najczęściej wybierane rodzaje pentestów to:
- Stress testy – sprawdzające gotowość na ataki DoS, DDoS oraz przepustowość sieci i serwerów,
- Testy aplikacji mobilnych i webowych,
- Testy bezpieczeństwa systemów informatycznych i infrastruktury – polegające na podjęciu próby ataku na sieci bezprzewodowe w firmie przez specjalistów,
- Testy sieci OT – badające systemy bezpieczeństwa na podstawie standardu ISA/IEC 62443,
- Testy rozwiązań chmurowych – sprawdzające bezpieczeństwa wykorzystywanej przez dany podmiot infrastruktury chmurowej
- Testy środowisk kontenerowych – dotyczące takich platform, jak np. OpenShift, czy Docker
Poszczególne prace pozwalają wykryć takie nieprawidłowości, jak zbyt słabe hasła, braki w aktualizacjach systemów, błędną konfigurację, brak wymaganych zabezpieczeń, brak szyfrowania danych, czy brak odpowiedniego uwierzytelniania użytkowników. Dzięki regularnym pentestom firmy mogą lepiej chronić dane i minimalizować ryzyko kosztownych incydentów. Warto powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom, takim jak zespół Sprint S.A.