Sztuczna inteligencja w pracowni endoskopowej lubelskiego szpitala
W pracowni endoskopowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie pojawił się nowoczesny sprzęt medyczny do wykonywania badań endoskopowych przewodu pokarmowego.
Jest to sprzęt najnowszej generacji, niezwykle precyzyjny, wykorzystujący sztuczną inteligencję, która pozwala zwiększyć wykrywanie potencjalnych zmian chorobowych. Zakup nowego urządzenia oznacza również, że pacjenci w czasie zabiegów będą czuli się bardziej bezpiecznie i komfortowo.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie wchodzi na wyższy poziom (foto)
– Dzięki doposażeniu pracowni endoskopowej naszego szpitala w nowoczesną aparaturę medyczną, gastroenterolodzy uzyskają możliwość wykonywania szerszego zakresu zabiegów medycznych – tłumaczy Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.
Pracownia została wyposażona w trzy tory wizyjne z wbudowanym aparatem USG pozwalającym na wykonywanie badań i zabiegów ultrasonografii endoskopowej. Do dyspozycji lekarzy są również nowe gastroskopy, kolonoskopy, duodenoskopy oraz gastroskop EUS. Zakupiono także dwie nowoczesne diatermie, które umożliwiają bezpieczną elektroresekcję wykrytych zmian. Wszystkie aparaty wyposażone są w funkcję umożliwiającą płukanie przewodu pokarmowego w trakcie badania.
Nowoczesny sprzęt endoskopowy daje nowe możliwości diagnostyczno-terapeutyczne. Dodatkowe funkcje zestawów wspomagają pracę endoskopisty – pozwalają na większą czułość w wykrywaniu zmian w przewodzie pokarmowym, w tym wczesnych zmian nowotworowych, co ma kluczowe znaczenie w ich leczeniu. Dotychczas wykonywane standardowe zabiegi endoskopowe, m.in. gastroskopia, kolonoskopia czy polipektomia endoskopowa, mogą być obecnie wykonywane w bardziej bezpiecznych i komfortowych dla pacjenta warunkach.
Zakupiony system obrazowania endoskopowego posiada wiele nowych unikalnych cech. NBI (Narrow Band Imaging) to znana już, zaawansowana i sprawdzona w praktyce technologia, która umożliwia niezawodną diagnostykę optyczną poprzez utworzenie silnego kontrastu między naczyniami a otaczającą błoną śluzową. Ma to istotne znaczenie przy wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych oraz przy podejmowaniu decyzji co do możliwości i wyboru techniki ich usunięcia.
– Krwawienie z przewodu pokarmowego stanowi poważne wyzwanie związane z dużą śmiertelnością i znacznymi kosztami leczenia. Zakupione zestawy endoskopowe ułatwiają pracę lekarza, umożliwiając uwidocznienie głębokich naczyń krwionośnych i potencjalnego źródła krwawienia, dają możliwość natychmiastowego leczenia zabiegowego – wyjaśnia dr n. med. Krystyna Kłosowska-Kapica, ordynator Oddziału Gastroenterologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Poniatowej będą leczyć pacjentów z zaburzeniami snu
Z kolei technologia TXI zwiększa widoczność potencjalnych i wcześniej wykrytych zmian, w tym stanów zapalnych, a nawet bardzo małych zmian, które są łatwe do przeoczenia. Uwypukla subtelne różnice między tkankami poprzez lepsze uwidocznienie kolorów i tekstur oraz zwiększenie jasności.
Aktualnie w Oddziale Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w ramach hospitalizacji wykonywane są badania endoskopowe diagnostyczne: gastroskopia i kolonoskopia, a także zabiegi endoskopowe – polipektomie w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego, zabiegi tamowania krwawień z przewodu pokarmowego, opaskowanie profilaktyczne żylaków przełyku, poszerzanie balonowe, protezowania zwężeń przewodu pokarmowego. Wykonywanych jest szereg zabiegów ECPW (cholangiopankreatografia wsteczna) zarówno z przyczyn nagłych, jak i w trybie planowym.
Pingback: Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce
Pingback: Rehabilitacja bez wychodzenia z domu. Lubelscy naukowcy opracowali innowacyjne aplikacje
Pingback: Lubelski szpital i placówka na Ukrainie zakupią sprzęt do leczenia ofiar wojny
Pingback: Polskie samorządy chcą wdrażać rozwiązania z użyciem sztucznej inteligencji. Wyzwaniem jest brak świadomości, jak zacząć i gdzie można ją zastosować
Pingback: Robot operował pacjenta z rakiem pęcherza moczowego. To pierwszy taki zabieg w Lublinie
Pingback: Sprzęt medyczny za blisko 3 mln euro trafi do polskiego i ukraińskiego szpitala