EdukacjaLublinWiadomości

Trwa ostatni tydzień zapisów na studia na Politechnice Lubelskiej. Uczelnia kusi dwoma nowymi kierunkami

Jeszcze tylko przez tydzień, do 9 lipca, potrwa rejestracja na studia stacjonarne I stopnia na Politechnice Lubelskiej. Uczelnia w swojej ofercie ma aż 26 kierunków studiów, w tym dwa nowe, mocno przyszłościowe: energetykę i sztuczną inteligencję w biznesie.

Utworzenie kierunku energetyka ma być odpowiedzią na obecne i przyszłe zapotrzebowanie pracodawców.

„– Energetyka jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów i przewiduje się, że do roku 2030 transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w tym obszarze. Aż ok. 80% pracodawców z tej branży planuje rekrutację.” – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska prof. Beata Kowalska.

Studia na kierunku energetyka potrwają siedem semestrów. Więcej niż połowa zajęć ma mieć charakter praktyczny. O przyjęciu zadecydują wyniki egzaminu maturalnego, w którym brane pod uwagę będą przedmioty: do wyboru matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia lub geografia, ponadto język obcy nowożytny oraz język polski.

Podczas nauki szczególny nacisk położony ma być na zagadnienia związane z procesami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, magazynowania i dostarczania ciepła oraz energii elektrycznej, co ma odpowiednio przygotować studentów do zawodu inżyniera energetyka.

Absolwenci będą mogli ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalnościach instalacyjnych w zakresie sieci i instalacji sanitarnych, ciepłowniczych oraz gazowych. Ponadto ukończenie studiów umożliwi uzyskanie certyfikatu instalatora w zakresie OZE, wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Na chętnych czeka 30 miejsc.

Drugą nowością jest sztuczna inteligencja w biznesie.  Jest to również kierunek inżynierski i jak do tej pory jedyny taki kierunek na uczelniach państwowych w Polsce.

„– Tak nowoczesnego i optymalizowanego pod kątem zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego kierunku nie ma żadna inna uczelnia w kraju” – mówi prodziekan ds. kształcenia Wydziału Zarządzania dr Bartosz Przysucha . I dodaje: „– Łączy on dwa relatywnie odległe obszary wiedzy – wiedzę o metodach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji z wiedzą z zakresu zarządzania organizacją, w szczególności dotyczącą procesów i źródeł danych występujących w przedsiębiorstwie.”

Wśród przedmiotów obecnych w programie nauczania znajdziemy m.in. zarządzanie związane z produkcją, logistyką, marketingiem i projektami. Oprócz tego ekonomię, rachunkowość i finanse, a także matematykę i statystykę.

Absolwenci mają być przyszłymi menedżerami oraz specjalistami od zarządzania, a dzięki znajomości rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji będą mogli wdrażać lub koordynować wprowadzanie ich w swoich przedsiębiorstwach.

„Obecnie 18% firm wykorzystuje w swojej działalności jakiegoś rodzaju technologie sztucznej inteligencji.” – mówi prodziekan Bartosz Przysucha.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Sustainability Management: Innowacyjny kierunek efektem współpracy trzech lubelskich uczelni

Na rok akademicki 2023/24 Politechnika Lubelska przygotowała w sumie 2085 miejsc na 26 kierunkach. Jak do tej pory zarejestrowało się blisko 2600 kandydatów. Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: informatyka budownictwo, architektura, finanse i rachunkowość, marketing i komunikacja rynkowa oraz mechatronika.

Wyniki rekrutacji na studia będą znane 14 lipca.

fot. Politechnika Lubelska

Jeden komentarz do “Trwa ostatni tydzień zapisów na studia na Politechnice Lubelskiej. Uczelnia kusi dwoma nowymi kierunkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *