LublinWiadomości

Lubelskie place zabaw pod lupą – czyli: co żyje na huśtawkach?

Po wizycie na placu zabaw trzeba myć dzieciom ręce – to najważniejszy wniosek wynikający z badania przeprowadzonego przez członków Koła Naukowego Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W piaskownicach, na drabinkach i zjeżdżalniach znaleźć można bowiem potencjalnie chorobotwórcze bakterie, m.in. gronkowca złocistego, pałeczki zapalenia płuc czy pałeczkę okrężnicy. Nie natrafiono na szczęście na salmonellę ani na pałeczki ropy błękitnej.

W czerwcu i lipcu ub. roku badacze z KUL pobrali wymazy z urządzeń znajdujących się na 33 placach zabaw zlokalizowanych na terenie całego Lublina. Zebrane próbki poddali następnie analizom laboratoryjnym, w trakcie których zidentyfikowali obecne w nich bakterie i dokonali oceny wrażliwości wybranych szczepów na antybiotyki. Rezultaty badań opublikowali na stronie placezabawpodlupa.pl w postaci interaktywnej mapy. Jednak – jak podkreśla dr Ilona Sadok, koordynatorka badań: – „to, że na danym elemencie wyposażenia wykryliśmy jakąś bakterię nie oznacza, że to zanieczyszczenie mikrobiologiczne nadal tam występuje”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin zachęca do sprzątania po swoich pupilach

Obecność bakterii na placach zabaw nie powinna nikogo dziwić – człowiek od zawsze żyje w bezpośrednim sąsiedztwie różnego rodzaju drobnoustrojów. Z uwagi na brak badań porównawczych zrealizowanych w innych miastach trudno też jednoznacznie stwierdzić, czy Lublin jest miastem szczególnie zanieczyszczonym przez bakterie. Zdaniem dr Sadok warto natomiast: – „monitorować to zjawisko i sprawdzać, czy np. ten stan się polepsza lub pogarsza”. To jednak uzależnione jest od pozyskania finansowania na badania.

Badacze są zgodni co do tego, że dla poprawy bezpieczeństwa mikrobiologicznego na placach zabaw niezbędne jest stosowanie się przez ich użytkowników i zarządców do określonych zasad, które sprowadzają się do dbania o higienę rąk oraz o czystość i porządek terenu. Na maj 2024 r. planowana jest – we współpracy z miastem Lublin – kampania promująca właściwe zasady zachowania na placach zabaw, obejmująca m.in. spot reklamowy emitowany w lubelskiej komunikacji miejskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Parku Centralnym na Felinie powstanie nowoczesny plac zabaw

Projekt „Antybiotykooporność bakterii: globalne wyzwanie – lokalne działanie” sfinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra edukacji i nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Jeden komentarz do “Lubelskie place zabaw pod lupą – czyli: co żyje na huśtawkach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *